Náš vztah ničí žárlivost

nature-1319767_1920

S Jirkou jsme se seznámili po škole a náš vztah byl ze začátku moc hezký. Jirka byl pozorný a oproti jiným klukům mi přišel moc fajn. Když si mě zpočátku hlídal a chtěl být jen se mnou, bylo mi to příjemné a měla jsem radost, že má o mě takový zájem.

Po roce jsme se vzali. Narodila se nám dcera a pak syn. Náš rodinný život ubíhal tak nějak normálně, ale po mém nástupu do zaměstnání se vše změnilo. Pracovala jsem jako asistentka v obchodní firmě a přicházela do styku s mnoha lidmi, muže samozřejmě nevyjímaje. Jirka se mě vždycky doma vyptával, s kým jsem se potkala, jaké schůzky jsem měla. Když jsem se v zaměstnání zdržela, ptal se, co jsem kde dělala, jestli jsem šla s někým na kávu a podobně. Časem se to začalo čím dál více zhoršovat. Připadala jsem si doma jako u výslechu a pak jsem zjistila, že mi kontroluje i mobil. Cítila jsem se hrozně. Když jdeme spolu po ulici, nemůžu se na jiného muže ani podívat. Hned následuje nepříjemné vyptávání odkud ho znám. Na plesech musím tancovat jen s ním. Když pro mě přijde někdo jiný, mám doma peklo. Nemohu nikam jít ani s kamarádkami, jet sama na nákupy nebo na výlet. Manželova kontrola a podezíravost mě naprosto ničí a zvažuji, že podám žádost o rozvod.

Tolik ze života Jitky …

Není jediná kdo toto zažívá. Mnoho mužů a žen sžírá žárlivost a další spousty mužů a žen v rolích partnerů tím neskutečně trpí. A co za tím stojí? Pojďme se na to podívat.

Proč člověk vlastně žárlí? Ze strachu a obavy. Ze strachu, že o něco přijde. Nevěří si, že by byl schopen zůstat bez partnera, že by zvládl být sám. Má strach, že by už nikoho jiného nenašel. Žárliví lidé mívají velmi nízkou sebedůvěru. Musejí si proto dokazovat svoji „sílu“ na jiných lidech. Jejich ovládáním, manipulací a kontrolou. Žárliví lidé jsou vnitřně velmi nespokojení. Šťastný člověk nemá zapotřebí někoho kontrolovat a ovládat. Šťastný člověk je spokojený, přeje štěstí i ostatním a neřeší hlouposti.

Žárlivost má kořeny v dětství. Pramení z nedostatku pozornosti a lásky, kterou si pak člověk v dospělosti „vynucuje“ u svého partnera zcela nevhodným způsobem. Příčinou může být i to, že dítě o něco přišlo a jako dospělý člověk nechce takovou situaci znova zažít.  Má velkou potřebu vlastnit a jaké jsou její dopady nedokáže posoudit  … Vše vidí jen ze svého pohledu. Dalším důvodem k žárlivosti je nedostatek sebelásky a pocit, že člověk není dost dobrý. S tím pak přicházejí strachy, že si partner najde někoho lepšího.

Život se žárlivým člověkem se časem stává nesnesitelným a je na každém, jestli se rozhodne ze vztahu odejít nebo zůstat.

Jen málo žárlivých lidí je ochotných na sobě pracovat a něco změnit.

Zajímá vás téma partnerských vztahů a sexuality? Rádi si rozšiřujete obzory? Jestli ano, podívejte se SEM

Komentáře